ירושלים הנחשקת מכולם

עומר מושל
כיתה ו’
מעיינות אשכול בוגר
אפרת בן-ארי
כפר אדומים

מהי ירושלים? ירושלים היא עיר הבירה של ישראל. העיר הגדולה ביותר בה, עם 865,720 תושבים. בירושלים שוכנים מוסדות הממשל של ישראל: הכנסת, בית המשפט העליון, משכן הנשיא ובית ראש הממשלה. ירושלים שוכנת בהרי יהודה, על קו פרשת המים הארצי של ארץ ישראל, בין הים התיכון לים המלח. בשנת 1981 הוכרזה העיר העתיקה של ירושלים כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו של האומות המאוחדות והיא נמצאת ברשימת האתרים בסיכון.
בין הדברים המיוחדים בירושלים הוא, שהיא קדושה לשלוש הדתות: יהדות, נצרות ואסלאם.
ירושלים ידעה רגעים של רגש ושל שמחה אך חוותה קרבות קשים ואף נחרבה. עד היום סובלת מפיגועים קשים, אבל היא עדיין בידנו.
ירושלים מההתחלה: ירושלים הייתה עיר קדושה, בה שכן בית המקדש וגם אליה היו כולם עולים בשלושת הרגלים: פסח, סוכות ושבועות.
בית המקדש הראשון נבנה בשנת 586 לפנה''ס על ידי שלמה המלך, אך נחרב על ידי נבוכדנצר בעת המלחמה של בני ישראל נגד הבבלים.
בית המקדש השני: נבנה על ידי עולי בבל בראשית שיבת ציון בתקופת בית שני.
שחרור ירושלים: אחרי הקמת המדינה, ירושלים נחצתה לשניים: חצי יהודי וחצי ערבי (הערבים רצו הכול לעצמם). במלחמת ששת הימים ישראל גברה על שאר מדינות ערב כמו מצרים, ירדן וסוריה וכבשו את ירושלים. במלחמה שנערכה מבוקר 5 ביוני עד ליל 10 ביוני 1967 (במלחמה זו ישראל כבשה את חצי האי סיני, אך החזירה אותו בהמשך למצרים תמורת הסכם שלום).
ירושלים היום: ירושלים של היום היא עיר תוססת. מגיעים אליה צעירים, תיירים רבים אשר באים לראות את המקום וכמובן תושבי העיר. ירושלים היא גם מקום תפילה מיוחד וקדוש לכולם.
ספורט בירושלים: בירושלים שתי קבוצות פאר של ספורט: בית''ר ירושלים בכדורגל, שמשחקת בליגת העל (שתמיד הייתה קבוצה גדולה) והפועל ירושלים בכדורסל, אשר משחקת בליגת העל (ליגת ווינר סל).
בית"ר: ביתר ירושלים בכדורגל הוקמה בשנת 1963. לזכות בית"ר ירושלים שש אליפויות ושבעה גביעי מדינה, ובנוסף זכתה פעמיים בגביע הטוטו ופעמיים בתואר אלוף האלופים. אצטדיונה הביתי של הקבוצה, החל משנת 1991 הוא אצטדיון טדי שבשכונת מלחה, והוא מכיל 31,733 מקומות ישיבה. לפני כן שיחקה הקבוצה באצטדיון ימק"א. היא תמיד הייתה קבוצת צמרת בליגת העל וגם בסיום העונה שעברה סיימה במקום השלישי בליגת העל.
הפועל ירושלים: הפועל ירושלים הוקמה בשנת 1943. לאורך השנים דשדשה הקבוצה בליגות הנמוכות עד שבעונת 1986 עלתה לראשונה לליגת העל. לאורך שנות ה-90 היא נחשבה לאחת מהיריבות העיקריות של מכבי ת"א על התואר, ביחד עם הפועל ת"א, אך ללא הצלחה. בירושלים התנחמו בשתי זכיות רצופות בגביע לאחר ניצחונות על מכבי תל אביב. הקבוצה החלה לבסס את מעמדה באירופה ובשנת 2004 זכתה בגביע יול"ב. אך גולת הכותרת בארון הגביעים של קבוצת הפאר הירושלמית, הוא אליפות המדינה אשר השיגה בעונת 2014/2015. בנוסף הקבוצה זכתה בגביע ווינר 4 פעמים (2008, 2009, 2014, 2016).
ירושלים בשבילי: ירושלים בשבילי זה קודם כל המקום שבו נולדתי- הר הצופים. ירושלים זה המקום שסבי וסבתי גרים בו ואני נהנה לבקר אותם.
אני הולך לעיתים קרובות לשוק מחנה יהודה עם אמי ולמשחקים של הפועל ירושלים עם אבי (זו השנה השלישית ברציפות שאני הולך איתו). בשבתות אנו הולכים לעיר העתיקה לטייל. בכל שנה אנו הולכים לסיור חנוכיות במאה השערים או בנחלאות.
לסיכום ירושלים עיר חשובה לדתות, למדינה ולי, באופן אישי. זו עיר שאני עושה שם הרבה דברים ונהנה להיות שם.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן