הרב נריה בכלא סיביר

נריה אסרף
כיתה ה’
שבטי ישראל
רותי אליאס
מודיעין מכבים רעות

בשכונה שלנו כולם היו רק יהודים גרנו ברוסיה אסור היה ללמוד תורה מי שלמד תורה קיבל עונש חמור מאוד! היו שמים את מי שלמד תורה בכלא בסיביר ,זה הכלא הכי קפוא בעולם!

 לא היה ניתן לבטוח באף אחד היו הרבה מלשינים. אפילו החברים היו בוגדים! אני ומשפחתי לא בטחנו באף אחד חוץ מאברהם.

 

 אברהם הוא חבר שלי ומשפחתי הכרתי את אברהם מכיתה אלף הוא היה איתי בכיתה. אני ומשפחתי יכולנו  לסמוך עליו בכל מצב, לא הסתרנו את ספרי התורה כשאברהם היה איתנו בחדר אבל טעינו בגדול!

אברהם היה בא אלינו הרבה מכיון שהיה עני ולא היה לו בית, הוא היה גר ברחוב ולא היה לומד תורה הוא היה אומר שזה מסוכן מאוד והוא לא לוקח סיכונים.

 

 הרב משה היה לומד תורה בכל מצב גם במצבים מאוד מסוכנים הוא תמיד היה לוקח סיכונים וממשיך ללמוד תורה. אנחנו היינו גם לומדים תורה.

 יום אחד למדנו תורה ואז פתאום דפיקות בדלת הצצנו בחור וראינו שם את אברהם

 

ידענו שאברהם לא מלשין עלינו אז לא הסתרנו את ספרי התורה,

פתחנו את הדלת ופתאום באו אחריו שוטרים רוסיים!

אברהם אמר שהוא מצטער אבל נותנים לו אל זה סכום כסף גדול והוא עני וחייב פרנסה. אני ומשפחתי לא האמנו למה שראינו השוטרים לקחו אותי ואת משפחתי אני האבא במשפחה ויש לי שלושה ילדים  הגדול בן 11 והשניים האחרים תאומים בני 5

אשתי בת 38.

 

ששמו אותנו בכלא שבסיביר היה מאוד קפוא השוטרים הרוסיים לא נתנו לנו מעילים וסוודרים הם עינו אותנו אותנו אחרי כמה זמן ראינו איתנו בתא איש די מבוגר בשם משה הוא הוציא סידור קטן מכיס ולמד תורה הוא היה מאוד אמיץ לא האמנו למה שראינו איך הוא מעז ללמוד תורה? אנחנו לא היינו מלשינים לכן לא הלשנו אחרי כמה זמן באה אישה די מבוגרת היא היתה אשתו של משה היא החזיקה איתה 6 כרטיסי שחרור היא דיברה עם השוטרים והראתה להם את הכרטיס ושאלו אותה  את מי היא רוצה לשחרר? היא אמרה שהיא באה לשחרר את משה ואת הילד שלנו אחר כך השוטרים אמרו נשאר לך עוד-4 כרטיסי שחרור את רוצה לשמור אותם? היא באה להגיד כן אבל משה קטע אותה ואמר תוציאו גם את המשפחה שהייתה איתי בכלא שיטוסו איתנו לארץ ישראל אשתו שאלה למה להוציא גם אותם? ואז  משה אמר שלמדתי תורה הם לא הלשינו עלי ואני בטוח משפחה אחרת הייתה מלשינה בשביל לצאת מהכלא.

 

כשעלינו לארץ היה אפשר ללמוד תורה לא היו איסורים היה הרבה יותר כיף זה ממש נס שהרב העלה אותנו לארץ אחרי כמה שנים גם שמענו  שמענו שהרב משה החליף שם משפחה הקים עוד ישיבות ללימוד תורה ועוד כמה דברים טובים שהרב משה צבי נריה עשה למען לימוד תורה. אני ומשפחתי הבנו הכל לטובה כשאברהם הלשין עלינו הוא זכה בכסף ואנחנו הלכנו לכלא ובכלא הרב משה צבי נריה שחרר אותנו לארץ ישראל ובארץ ישראל הרבה יותר טוב מרוסיה

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן